Maetu otsing


Tere tulemast Kohila kalmistu kodulehele!

   

 

Kohila 3.jpg
Kohila kalmistu

Viljandi mnt 1a, Kohila alev, Raplamaa
kalmistu pindala 1,85 ha

Kohila kalmistul kontor puudub
kalmistuvaht Piret Roost
telefon: 5109168
e-post: kohilakalmistu@kohila.ee
E-R 9.00-17.00

(pildil: vaade kalmistule)



 

 

EAÕK Angerja kirik ja sinna juurde kuulunud kalmistu asuvad Kohila alevi kirdeserval. Kalmistu asetseb kirikutagusel maa-alal ja oli algselt rajatud kohaliku õigeusukoguduse matusepaigana, kandes varasemalt samuti nime Angerja. Nüüdseks teatakse kohta siiski pigem vaid Kohila kalmistu nime all. Kirikust üle maantee teisele poole, mõnisada meetrit lääne suunas, avaneb teeveerelt kaunis vaade all kulgevale Keila jõele.
Angerja õigeusu kihelkond tekkis 1893. aastal Juuru õigeusu kihelkonna kaheks jagamisel ja sai nime esimesena luterlusest õigeusku üle läinud küla järgi. Algul peeti jumalateenistusi Salutaguse koolimajas, hiljem ka Pahklas. 1897. aastal võõrandas valitsus Tohisoo ja Kohila mõisatelt maatüki kiriku ja kogudusemaja ehitamiseks, 4. juulil 1899 toimus uuele pühakojale nurgakivi panek ja pühitsemine. Kirik sai valmis ja õnnistati 28. jaanuaril 1901. Kuigi kogudusel oli maad üle seitsme hektari, ei jätkunud seda esialgu siiski kalmistu jaoks ja surnud maeti Hageri luteriusu kalmistule, kus õigeusklikele oli eraldatud omaette ala. Paljud matused toimusid esimestel aastatel veel Juuru kalmistule. Oma kalmistu saadi 1920. aastal ning esimene matusetalitus toimus seal sama aasta 13. augustil.

Põhjalikumat teemakäsitlust Kohila valla kalmistute ajaloost saate lugeda Kohila Vallavalitsuse poolt välja antud 588-leheküljelisest artiklite kogumikust „Hageri kihelkond - aja lood“ (Kohila 2018, trükk: Tallinna Raamatutrükikoda).
 https://www.digar.ee/arhiiv/et/raamatud/136993