• Maetu otsing


  • Kalmistu otsing


Strandman, Otto August VR III/1, riigipea
Kultuurilooline haud 138   (Poliitik)
Tallinna Siselinna kalmistu, VK, K III, 1-2, kirstuplats
Laadimine
https://www.haudi.ee/uploads/burialplace_512395359c7fe.jpg https://www.haudi.ee/uploads/burialplace_512394d366737.jpg
Maetud
Eesnimi Perenimi Sünniaeg Surmaaeg Matuseaeg
Kira Müller 22.09.2003 03.12.2003
Lidia Strandmann 01.10.1934
Otto-August Strandmann 30.11.1875 05.02.1941 07.02.1941

Otto August Strandman VR III/1 (30. november 1875 Vandu küla, Undla vald (Kadrina kihelkond), Virumaa – 5. veebruar 1941 Kadrina) oli Eesti poliitik ja diplomaat. Oli 8. maist 1919 18. novembrini 1919 Eesti Vabariigi peaminister, 9. juulist 1929 12. veebruarini 1931 riigivanem.

Tema isa oli Kadrina kihelkonna Undla valla Neeruti mõisa õpetaja Hans Strandman, ema neiupõlvenimi oli Apfelbaum. Vend Andres Strandman oli Vene Keisririigi teenistuses ning 1905. aastal Peterburi vangla Krestõ ülem.

Õppis Tallinna Aleksandri ja Peterburi V ja VII gümnaasiumis, lõpetas eksternina Tallinna kubermangugümnaasiumi. Seejärel töötas kolm aastat Riigipanga Tallinna kontoris.

Õppis 1899–1901 Peterburi Ülikooli ja 1901–1903 Tartu Ülikooli õigusteaduskonnas.

Osales 1905. a revolutsioonis, 1905–1909 elas seetõttu pagulasena Šveitsis, Soomes ja teistes Euroopa riikides.

1918 oli Saksa okupatsioonivõimude poolt vangistatud.

1924 võeti tema ettepanekul Eesti rahaühiku nimetusena kasutusele kroon.

Oli Eesti delegaat Rahvasteliidu Assamblee 9. istungil 1928.

1938 oli Strandman Alalise Rahvusvahelise Kohtu rahvuslik kohtunik.

Kuulus Tööerakonda, oli Estonia Seltsi, Tallinna Vastastikuse Krediitühisuse ja teiste seltskondlike ühingute juhtorganite liige.

Laskis end 5. veebruaril 1941 maha, kui NKVD ametnikud tulid teda vangistama.

Karjäär

1903–1905 advokaat Narvas ja Tallinnas

1904–1905 Tallinna linnavolikogu liige

1909–1917 vandeadvokaat Tallinnas

1917 Tallinna ringkonnakohtu prokurör

1917 Tallinna linnavolikogu liige

1917–1919 Maanõukogu liige

1917–1918 Maanõukogu esimees

1918 Ajutise Valitsuse kohtuminister

1918–1919 Ajutise Valitsuse põllutööminister

1919 mai - november Sõjaminister.

1919–1920 Asutava Kogu liige

8. maist 1919 18. novembrini 1919 Eesti Vabariigi peaminister ja sõjaminister

1920–1934/1937 I-V Riigikogu liige

28. oktoober 1920 – 25. jaanuar 1921 välisminister ja kohtuminister

1921 I Riigikogu esimees

1924 välisminister, hiljem rahaminister

 

Muinsuskaitseregister. Loe lähemalt...