Maetu otsing


Pealeht > Jõgevamaa > Põltsamaa kalmistud >

Põltsamaa linna kalmistu

Tere tulemast Põltsamaa linna kalmistu kodulehele!

 

Värav.jpg 

Põltsamaa kalmistu asub Jõgeva maakonnas, Põltsamaa vallas, Põltsamaa linnas. Lähestikku asuvad Põltsamaa kalmistu ja Uue-Põltsamaa mõisa kalmistu moodustavad alates 1997. aastast ühise kultuurimälestise. Nende vahele jääb eraldi kultuurimälestisena Põltsamaa II maailmasõja matmispaik, kuid nendel mälestistel on ühine kaitsevöönd. Kalmistu vanas osas paikneb matusekabel, mis on ehitatud 1872. aastal. Kalmistu vana ja uue osa vahelt läbiviivale praegusele Jõgeva maanteele paigaldati 1899. aastal kivisillutis. 1911. aastal paigaldati väravatele sepisrauast lehed, mis on kasutusel tänaseni.

Kahelpool Jõgeva maanteed asuv kalmistu on kasutuses ja üldiselt hooldatud. Kirdepoolses osas laieneb kalmistu pidevalt uusmatustega. Kalmistu on valdavalt ümbritsetud piirdega. Piire on maantee- poolsetes osades maakividest laotud müür, osalt kaetud keraamilise S-kiviga, mujal kividest ja mullast kuhjatis. Kummalgil pool maanteed on kaks vastastikku asetsevat, tellistest, krohvitud, kolmeosalist kaetud ja katustatud väravarajatist, millel sepistatud varbväravad. Edelapoolses osas paikneb krohvitud maakivist seintega kabel. Seinu toestavad nurkadesse paigutatud kontraforsid. Kabeli viilkatus on kaetud laastule paigutatud laineliste eterniitplaatidega. Hoonel on uusgooti ilme.

Põltsamaa kalmistu on tegutsev kalmistu. Põltsamaa valla haldusterritooriumil Põltsamaa linnas ja Põltsamaa valla valduses oleva kalmistu haldamist ja kasutamist reguleerib Põltsamaa Vallavolikogu 18. oktoobri 2018 määrus nr 54 „Põltsamaa kalmistu kasutamise eeskiri“. Kalmistut haldab Põltsamaa Vallavalitsuse hallatav asutus Põltsamaa Haldus.