Maetu otsing


Halliste kalmistu

Rist.jpg

 Kiriku lähedal Kulla küla piiril on 1776. a. rajatud Halliste surnuaed, mis on suurim Viljandi maakonna maakalmistu. Varem oli Halliste kalmistu kiriku juures Pornuse oru pervel.Kirikuraamatute alusel olevat sinna maetud 30 000 surnut. Haudadest väljakaevatud luude mahutamiseks oli kalmistule ehitatud luukamber.
Kalmistu lääneosas puhkavad August Kitzbergi vanemad - Peeter ja Leena Kitzbergid. Nende kalm on Abja paruni Stackelbergi matmispaigast kümmekond meetrit lõuna pool. Kalmistu kabelist umbes 30 m loode pool kivipostidele kinnitatud raudlatiga piiratud perekonna matmispaika on maetud "Kauka jumala" Mogri Märdi prototüüp Lopa Märt Erg ja ta naine Elts - "Kauka jumala" Mogri perenaise prototüüp. Kabelist lõuna pool, samuti raudlatiga piiratud avaral matmispaigal puhkab "Kauka jumala" Miili algkuju Kadri Naarits ja sama draama noore Märdi prototüüp Songa Hans Erg.
Kabeli ees on kauaaegse Paistu kihelkonnakooli juhataja Peeter Ruubeli, koorilauluna tuntuks saanud luuletuse "Kaunimad laulud pühendan sul" autor.
Kalmistu vanemas osas, kus põliste puude all on muru, asub Laulu-Mihkli haud.